Gabča z Konga: První pozdrav do Čech!
Z centra Bakanja v Kongu odjela poslední česká dobrovolnice Barča Miklasová před více jak 2 lety. Abychom nezapomněli, jak to tam vypadá a jaká je tamní dobrovolnická náplň, pojďme spolu trošku zavzpomínat . Přečtěte si první dopis historicky první konžské dobrovolnice - Gabči - z června 2007!
Moc vás zdravím z Bakanja centre po svahilsku !! (Vedle svahilštiny a úřední reči francouzštiny se v Kongu ještě mluvi třemi dalšími regionálními jazyky: kikongo, lingala, tshilouba.)
Bakanja centre, kde se přes půl roku nalézám, se nachází v Lubumbashi, druhém největším konžském městě, v provincii Katanga, ráji mědi a kobaltu V Kinshase žije asi 8 milionů obyvatel, tu v Lubumbashi něco přes million, tedy přibližně jak v Praze. Píše se, že v Kinshase žije na ulici asi 20 tisíc děti, tady přibližně tisíc. Je-li to opravdu tak, nevím, ale v každém případě problém « děti ulice » je oproti jiným africkým státům velmi važny.
Bakanja centre, jak se dočtete níže, slouží jako internát pro téměř 80 kluků, kteří sem přicházejí z ulice, a také jako základní škola pro zhruba 250 kluků, kteří nemají finanční prostředky navštěvovat jinou školu, bo škola se tu platí a školní docházka není povinná.
________________________________________________________________________
Tož něco málo k tomu, o co se tu snažíme … :
Œuvres Mamán Marguerite (OMM) = Dílo Matky Markety
Proc se děti nacházejí na ulici ?
Je mnoho důvodů, proč zdejší děti opouštějí, či jsou nuceni opustit své domovy.
Každé dítě, které do Bakanja ville (1 dům z 15 domů, které spadají pod OMM) přichází, nese stopy života stráveného na ulici. Dítě tam trpí týdny, měsíce, roky hladem, nemá možnost se umýt, nechat se ošetřit, když je nemocné, má problémy s policií a vojáky.
Život na ulici znamená absolutní svobodu. Nejsou nucení chodit do skoly, mohou si dělat, co chtějí, jít, kam chtějí, jinak řečeno se jedná o život, který nemá pravidla a nezná, co je to zákon.
Každý den potkáváme v ulicích Lubumbashi stovky dětí vydělávájících si peníze čištěním bot, umýváním nádobí, přenášením těžkých věcí, i prostitucí atd., žebrajících a kradoucích…
Špatná ekonomická sutiace v rodině, nevyplacení rodinných přídavků (od r.1991 je stát přestal vyplácet), rozvody rodičů, mále krádeže doma, válka, která zametla stopy po rodičích, atd. jsou hlavními příčinami, proč se dítě nachází na ulici.
Fenoménem této země je čarodějství. Asi 80 % dětí na ulici je označeno za čaroděje, který je zodpovědný za špatnou ekonomickou situaci v rodině, za úmrtí blízkých atd. To dává rodině pravomoc dítě vyhnat na ulici. Reintegrace do těchto rodin je proto velmi obtížná (viz níže).
___________________________________________________________________________
Jak na to reaguje Bakanja ville?
Pro děti ulice, kluky, 14. února 1999 OMM otevřelo přijímací dům (Bakanja ville) v centru města Lubumbashi s volnočasovými aktivitami během dne.
Později byly ze strany kluků vzneseny prosby, bylo-li by možné zůstat i přes noc, mít tak jisté a bezpečné místo. Proto se OMM v r. 2003 rozhodla zakoupit sousední dům, kde vybudovala noclehárny, ktere dnes denně využívá na 150 děti.
___________________________________________________________________________
Jake jsou naše cíle?
Rádi bychom klukum nabídli:
- bezpečné místo
- hygienu (možnost se umýt a vyprat oblečení)
- možnost si uvařit
- nocleh
- možnost si uschovat své věci
- odpočinkové aktivity (film, tancování, hry, …)
- zdravotní péči
- místo, kde se mohou setkat s dalšími dětmi ulice
- alfabetizaci
- aj.
___________________________________________________________________________
Integrace do rodin a do společnosti
Integrace do rodin se daří lépe než na začátku (tak trochu už víme, jak na to J ). Sociální pracovníci napřed začínají rozhovorem mezi dítětem a rodinou, čímž se snaží mezi nimi odstranit bariéru. Snaží se jim vysvětlit, že dítě není čaroděj, že je to dítě, jako každé jiné a že je především jejich.
Sociální pracovníci nepřipravují jen rodinu na přijetí dítěte zpět k sobě, ale zároveň i dítě na návrat do této rodinné atmosféry. Je nezbytné, aby dítě opět nabylo důvěry ve vlastní rodinu.
Po integraci ještě nějaký čas sociální pracovníci navštěvují a sledují rodinu, zda je dítě dobře přijímáno.
Každý rok je přibližně 200 děti navráceno zpět do vlastních rodin.
Kromě integrace do rodin je důležitá také integrace zpět do společnosti, o níž se snažíme v Bakanja centre (viz níže).
Integrace se stává jednodušší, jestliže dítě má možnost chodit do skoly. Tu nabízí Bakanja centre, kde školu navštěvuje na 250 dětí.
___________________________________________________________________________
Bakanja centre
Bakanja centre slouží kromě základní skoly i jako internát pro ty, jež rodina ještě ne zcela akceptuje, pro ty, kteří to mají do centra příliš daleko a pro ty, kde rodina nemá prostředky na to, aby dítě živila, tím se snažíme předejít jejich vyhnání na ulici. Dále v internátu Bakanja centre bydlí děti, jež pocházejí z daleka, stovky kilometrů, které sém vyhnala válka a u nichž stále hledáme jejich rodinu.
Dnes Bakanja centre poskytuje “domov” téměř 80 klukům. To je maximální kapacita, kterou může Bakanja centre nabídnout. Vybudováním nových pokojů se snažíme tuto kapacitu zvýšit, protože řada kluků v Bakanja ville čeká na místo tu v Bakanja centre. Zatím někteří z nich již docházejí do skoly.
Na vánoční a velikonoční prázdniny se snažíme kluky poslat domů, aby se zcela neodcizili od rodiny (zhruba 1/3 kluků). Přes velké prázdniny, červenec a srpen, mají jak externí, tak interní kluci možnost denně navštěvovat Bakanja centre, kde se provozují hry a jednou týdně celodenní vylet.
___________________________________________________________________________
Bakanja ville, Bakanja centre jsou domy sloužící pro kluky; pro holky jsou zřízena jiná centra. Mnohem více informací se dočtete na internetových stránkách www.omm.be .
Nedávno nás navštivili tři paní z Holandska, kteří o OMM (Bakanja ville, Bakanja centre, Magone - učiliště pro kluky atd.) natočili dokument. Myslím, že by měl být ve stylu příběhu chlapce, který se z ulice dostává do Bakanja ville, pak Bakanja centre, Magone a nakonec žije normální život, rodina atd. Jsou kluci, kteří to z ulice dotáhli např. až k medicíně, či k právům atd. Pravděpodobně originál bude v holandštině, ale věřím, že udělají překlad do francouzštiny a angličtiny.
Wende mužuri! Zdraví vás i kluči, za mými zady stojící a obsah tohoto mukanda kontrolující;)
Gabtcha